مدیر سیستم شنبه 15 شهریور 1393 06:29 ق.ظ نظرات ()
زاهدان/
به همت اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ، سنگ نگاره های قدیمی در روستای کزور به فاصله 127 کیلومتری مرکز شهرستان سرباز شناسایی و کشف شد.

به گزارش خبرنگار  سرپرست اداره میراث فرهنگی   شهرستان سرباز گفت: براساس تحقیقات انجام شده سنگ نگاره ها یا هنرهای صخره ای کهن ترین آثار تاریخی و هنری بجامانده از بشرند.

حسینی افزود: بیشترین تعدادسنگ نگاره های شناسایی شده در دره ای کوهستانی وسرسبز در دامنه اطراف کوهی به نام نقشین تلار درحاشیه روستای کزور به شکل های مختلف حیوانی،انسانی و..... شامل: بز کوهی در طرح ها و حالات مختلف، به ویژه طرح های سمبلیک با شاخ های بلند آن خمیده و به دمش رسیده (نماد و سمبل آب خوایی ،نعمت و فراوانی)، نقش های اسب وحشی، اهلی با سوار ه و بدون سوار ه در حالت های مختلف ونقش های انسان با حالت درحال شکار،سوارو نقش طرح های نقشه گونه ومنحصر بفردو طرح های دیگری در دل کوه نمایانگر است.

وی همچنین افزود: تعدادی از آنها به دلیل عدم آگاهی مردم محلی مورد تخریب واقع شده اند. پدیده خاص و بی نظیر در منطقه می باشند و پیگیری لازم در خصوص بررسی ، مطالعه، حفاظت و معرفی آنها از طریق استان انجام شده است.